Loading...
Vi støtter2017-12-28T17:28:46+00:00

Aktiviteterne i “Julehjertebyen” indbringer en væsentlig del af den økonomi, der er baggrund for at foreningen kan udbetale julehjælp til borgere i Aabenraa kommune.

Erhvervslivet og mange private indbetaler årligt større eller mindre beløb til Et hjerte for alle. I perioden ultimo november til 23. december bliver de også nævnt i dagbladet JydskeVestkysten.

Foreningen indsamler også beløb i opsatte “Julesparehjerter”. Hjerterne står i alle husene i Julehjertebyen og mange forretninger, firmaer, institutioner og foreninger lejer et sparehjerte for 500 kr. Derved opnår de at blive “Sparehjerteambassadør”.

I henhold til Indsamlingsnævnets godkendelse af foreningens indsamling kan du her se det senest indsendte indsamlingsregnskab.

Vi retter en stor tak til alle, der bidrager til dette projekt!

Vi støtter Et hjerte for alle i 2017:

Aabenraa Antikivitetshandel
Aabenraa Bilhandlerforening
Aabenraa Friskole
Aabenraa Havn
Aabenraa kommune
Aabenraa Låsesmed
Aabenraa Traktorringridning
Aabenraa Y’mens Club
Aage Lund
Aase og Walther Vôlcker
Abena
ABL Foods
Agnete Schmidt
AH Service
Alice og Bent Hansen
Alice Bredal
Alma Hinrichsen
Alsidig Maskinfabrik Kliplev
Andreas Jensen Sten-og grusforretning APS
Anja Eggert
AOF, Aabenraa
Angelika Auerbach
Anne E. Boisen
Annegrethe Lundholm
Anne-Lise Duborg
Anne Marie Gram
Anne Marie Kruse
Anne-Marie Skjerk
Anette Midtgaard
Annette Kjærgaard-Jensen
Applus Bilsyn
Arkil A/S
Arwos
Asbjørn Nielsen
Astrid Greve
Astrid Nissen
Auroras Kanonlaug
Autocamper Træf
Bent Rasmussen
Bent Skjønnemann
Bente Nørrekjær Hansen
Bente Raeder
Bente Rasmussen
Birgit Holm
Birgit Holm Rygaard
Birgit Jepsen
Birgit og Erik Krag
Birte Langelund
Birthe Marie Møller
Birthe Petersen
Birthe Schultz
Blå Kors, Tøndervej
BMS Kolding-Rødekro
Bodil Christine Nicolaisen
Bodil Kjærgaard Christensen
Bodil Lind
Bramo Boltsvejseteknik APS
Brundlundslots Kunstmalerskole
Bygma Aabenraa
Bygma Padborg
Cafe Kridt
Cafe Storm
Callebaut chokolade
Callesen Danmark
Cartensens the
Carsten Novrup
Carsten Tondering
Charlotte Callesen
Chr. W. Johannsen
Christel B. Linnet
Christel Ingemann Nielsen
Christian Christensen
Christian Frandsen F. Høgh
Christian Jebsen
Christian Panbo A/S
Connis Honningkagebageri
Danlamp
Danmarks Frie AutoCamper, Haderslev
Danmarks Frie AutoCamper, Kolding
Dansk Metal Aabenraa
Davidsen
Delikatessen Din Smørrebrødsbutik
Det Tyske Bibliotek
Dieter og Bodil Møker
Dignu
EDC Mæglerne
Edith Callesen
Edith Jensen
Egon Rohden
Ellen og Arne Lunde
Elin og Jan Tønder Larsen
Else Christensen
Else Juhl
Elsebeth Nørgaard
Ejler Schütt
Elsebeth Nørgaard
Ensted Sogn
Ensted Spejderne
Entrepenørgården Kliplev
Erik Loudrup
Erik Midutzki
Eskild Thaysen
ETU-Forsikring
Ewald Møller
Fakta Tøndervej
FC Byg ApS
Fleggaard
Folkehjem
Folkemiddag
Føtex
Frands Frandsen Lund
Frode Christiansen
Frydendal
Fugebillen Lundsbjerg
Gaby Scheel
Garn og gevandter
Gavstrikken v Majbrit Æbelø
Gerhard Boger
Gerda Matich
Grethe Henningsen
Gurli Hansen
Hanne Martens
Hans Chr. Post
Hans Tøge Johanning
Havfruen v/Jutta Carstensen
Havnens Maskinværksted
HeiDisign
Heidi Kulbye
Helge Buch
Helle og Stig Munk-Hansen
Helen og Mogens Therkelsen
Henni Løtch
Henry von Qualen
Hjordkær El
Hjordkær Sogns Menighedsråd
HN Elteknik APS
Højer Oliefyr Service
Hottryk Rødekro
Holger Høgsbro Rebien
Holger Warncke
H. P. Therkelsen A/S
Hubert Madsen
Inga Lauritzen
Inga Nielsen
Ingelise Larsen
Ingelise Nielsen
Ingelise Rohloff
Inge Berg Lassen
Inge Sørensen
Inger Hansen
Inger og Ove Hansen
Inger og Karl Lildholdt
Ingrid Westergaard Mathiesen
J.H. Automobiler
Jacob Jacobsen
Jane Johansen
Jens Finnerup Andreasen
Jens Ove Rossen
Joakim Dzubiel
Judica Advokaterne
Jul i Tinglev
Jørgen Olsen
Jørgen Ravn Storgaard
Jørgen Olsen
Jørn Jensen
Jørn Larsen og Johanne Constance Larsen, julefrokost
Jysk
Jytte Beck Nielsen
Jytte og Svend Petersen
Jytte Petersen
Kaj Matthiesen
Kaj Mauritzen
Karen Elisabeth S. Lorentzen
Karen og Leif Toft Holding A/S
Karna Broberg
Karen Olsen
Karin Terp
Karin og Leif Nissen
Karen Sørensen
Karin Laursen
Karna Broberg
Keddes Juletræssalg
Kim Andrup Klinte
Kirsten Gram
Kirsten Nielsen
Kirsten Johanning
Kirsten og Nicolai Schultz
Kirsten & Rejner I/S
Kirsten og Tony Pioch
Kirsten Petersen
Kirsten Vigen Clausen
KIS Aabenraa Kommune
Kis Æbeløe
Klaus Terp
Knud og Charlotte Lykke Andersen
Kohberg
Kurt Kjeldsen
Lagkagehuset
Lars Duisberg Jørgensen
Leman & Partners ApS
Lene Andreasen
Lene Hinz
Lilly Kristensen
Lions Club Aabenraa
Lis og Johnny Lassen
Lis Tranberg Andreasen
Lisa Lodberg-Jakobsen
Lise Nielsen
LL Autoteknik & cylinderservice
Løjt ringriderforening
Lotte Hansen
Mad og Måltider
Malene Martens
Margit Sørensen
Margrethe Johannsen
Marianne og Torben Hagedorn
Maria Margarethe Johannsen
Marie Skau
Marie Wollesen
M & M
Michael Ravnholt Westh
Mikkel Callesen
Mona Eggert
Mona Schmidt
Monika Barsøe
Morten Olsen
Natasja Holm-Mathiasen
Naturmælk
NgoroNgoro Mountain Coffee
Niels Boldt Jensen
Niels Peter Kraak
Nina Adsbøl
Nyemanns Bageri
Nørretoft Andelsboligforening
OK Køkkenrenovering
Osteboden, Rødekro
Ove Meier
Poul Erik Bech Fonden
Randi Dahl Christensen
Rene Damkjær
Ret & Vrang
Revisionscenteret Aabenraa
RH Stål
Rigmor Frederiksen
Ruth Andresen
Ruth Fisker
Sådan v/Gunnar Steger
Scancab A/S
Scandinavian Living ved Henrik Kohberg, Redergaarden
Shop i city
Skifter Andersens Fond
Skærtoftmølle
Skattekisten Rødekro
Solvejg Petersen
Sonja Hvolgaard
Sonja S. Pedersen
Sonja Skøtt
Stema Shipping A/S
Sønderjyllandshallen
Sønderjyllands Revision
Sønderjysk autoophug
Sonja og Harry O. Olesen
Sonja Panzenhagen
Sonja S. Pedersen
Sonja Skøtt
Sonja Wind Nielsen
St. Johs Logen St. Nicolaus
Støtteforeningen Jul i Aabenraa
Susanne Clausen
Susanne Pedersen
Susi Lindahl
Suswind æg
Tage Petersen
Teknisk Lager
Thomas Idea
Tinas Kager
Tinglev Bogtrykkeri
Tønder Veteran Klub
Tonni Termansen
Tove Gregersen Paaske
Tripple Track
Underbjerg A/S
Unni Kaczmarek
Ulla Dybkjær
Werner Jensen Kraner Rødekro
Woden, Århus
Wolfgang Eggert
Yasmin Duisberg Fysioterapi & osteopati
Øster Løgum Sogn
Aage Petersen

AAGS Bankocenter, Sponsorforening
Broager Sparekasse
Cafe Butler
Café Kridt
Café Storm
Carstensens Tehandel
Compass Advokaterne
Cornett Sko
Ensted Kirke
FOA, Rødekro
Frisør Else Greisen
Frøs Herreds Sparekasse
Hotel Kløver Es, Hellevad
Høje Kolstrup Kirke
Imerco
Jacobs Boligcenter
Jyske Bank
Jyske Vestkysten
Karger Beauty
Klinik Bøgen, Haderslevvej
Klinik for Fodterapi, H. P. Hansens Gade
Kliplev Menighedsråd
Land og Fritid
Landbo Syd
Lille Kolstrup Genbrugsbutik
Louis Nielsen
Løvbjerg
Løve Apotek
Meldgaard Holding
Mojn
New York
Nielsens Bageri, Padborg
Ramsherred 18
Ret og Vrang
Rugkobbelcenteret
Rødekro Apotek
Salon Dominique
Salon House of Fasion
Sct. Jørgens Kirke
Sct. Nicolai Kirke
SuperBrugsen Løjt
SuperBrugsen, Rødekro
SuperBrugsen, Tinglev
Svane Apotek
Sydbank
Sønderjyllandshallen
Sønderjysk forsikring
Vin og Gastro
Ønskebørn
Aabenraa Antikvitetshandel
Aabenraa Fysioterapi
Aabenraa Kommune
Aabenraa Sundhedsklinik
Arbejdernes Landsbank

Alice Schôpzinski
Allan Vagnsø
Allis Fuglsang
Anders Boye Andersen
Anders Sørensen
Andreas Nymark
Anette B. Jensen
Anette Gersbo
Anette Tranberg
Angelina Larsen
Anita Larsen
Anja Eggert
Anker Jørgensen
Anna Benkjer
Anna Bruhn Hartung
Anna Schmidt
Annalise Lauritzen
Anne Benkjer
Anne Cathrine Hansen
Anne Grete Jacobsen
Anne Lund
Anne Marie Mosgaard
Annemarie Peetz
Annesofie Christiansen
Annette Tranberg
Annika Helms
Anton Skøtt
Arne Ankersen
Arne Lørum
Astrid Meier
Astrid Rasmussen
Bent Hammer
Bent Larsen
Bente Christiansen
Bente Sørensen
Benthe Christensen
Betina Carstens
Betina Ullits
Birgit Holm
Birgit Kinze
Birgit Waldemar
Birgitte Nielsen
Birte Thimsen
Birthe Christiansen
Birthe Geertsen
Birthe Kenrad
Birthe Madsen
Birthe Ugelvig
Bjarne Jørgensen
Bjarne Palsow
Britta Tyroll
Børge Skafte
Børge Stigård
Callesen Danmark
Carl Fr. Thams
Carsten Petersen
Chresten Gram
Christa Dupont
Christel Hübschmann Christiansen
Christina Berg
Claus Holm
Dagny Beier
Dorte Justesen
Egon Møller
Elin Larsen
Elke Christensen
Elke Møller
Elli Nielsen
Elly Høeg
Else Bysted Christensen
Else Gotthartsen
Else Marie Krog
Else Marie Westergaard
Emilie Lundkvist Rebsdorf
Erik Bonde
Erika Bonde Paulsen Christensen
Erika Hansen
Eva Wind
Eva-Amalie Christiansen
Finn Pedersen
Fidan Abdo
Flemming Bøgsted
Flemming Jensen
Frida Callesen
Frida Madsen
Gerda Truelsen
Gerhard Kinze
Gisela Schmidt
Gitte Thomsen
Grete Andreassen
Gudrun Nissen
Gunnar Steffensen
Gurli Jørgensen
Gurli Hansen
Gurli Uhre
Gustave Bundesen
Hanne B. Petersen
Hanne Fink
Hanne-Julie Wolkmann
Hanne Jørgensen
Hanne Magnussen
Hanne Ydegaard
Hans C Lassen
Hans Iver Lassen
Hans Jørgen Krogh
Heidi Meier
Heidi Poulsen
Heidi Thyssen
Helen Filius
Helen Gehrke
Helle Munk-Hansen
Helle Rossen
Helge Andreassen
Henning Iversen
Henning Wollsen
Henrik Christensen
Henry Callesen
Henry Mølleskov
Herbert Lindemann
Hervert Holm Nielsen
Holger Jacobsen
Iben Susanne Petersen
Inga Pedersen
Inga Toustrup
Inge Berg Lassen
Inge Lise Nørregård
Inge Rydal
Inge Sørensen
Inger Christiansen
Inger Hansen
Ingrid Christensen
Ingolf ”Guffe” Lorenzen
Ingrid Nissen
Isse Petersen
Jane Wollesen
Janni Sandholdt
Jeanette Edelberg
Jenny Pedersen
Jens Bundesen
Jens Termansen
Jessie Jørgensen
Jette Jensen
Joan Petersen
Johanne C. Larsen
John Nymark
Jonna Agervig
Jonna Callesen
Julie
Julie Ingstrup
Jytte Hansen
Jørgen Bech Kraft
Jørgen Hoeck
Kaj Bonde
Kaj Holm
Kamil Wedderkopp
Kamma Skov
Karen Marie Bundesen
Karen Schmidt
Karen Thomsen
Karin Rastrup
Karin Zeuthen
Keld Jørgensen
Kenny H. Nielsen
Kim Lyster Hansen
Kirsten Damm
Kirsten Frederiksen
Kirsten Gram
Kirsten Pehrson
Kirsten Petersen
Kirsten Svenningsen
Kirsten Svitt Petersen
Kis Nissen
Klaudia B. Asmussen
Knud Hagen
Lars Peetz
Lars Schmidt
Laura Jørgensen
Leif Kenrad
Liese Schemel
Lilian Dall
Linda Lyck
Linus Andreas Reimers Larsen
Lis Lindemann
Lis Petersen
Lis Schmidt
Lisa Iversen
Lise Wortmann
Lone Clausen
Lone Renkwitz
Lucas Warming
Lone Uhrskov
Lykka Lauritzen
Malene Bruhn
Magnus Bjørn Aarup
Malene Nielsen
Marie Wollesen
Margit Bundgaard
Margit Carlsen
Margit Lorentzen
Margit Schmidt
Margrethe Pedersen
Marianne Hagedorn
Marion Matthisen
Martin Pedersen
Martina Koch
Martina Nielsen
Mathias Blåvand
Max Horup
Mellanie Rasmussen
Mette Berg
Mette Fibiger
Mette Petersen
Mette Sigerstrøm
Michael Jørgensen
Mikkel Horup
Mogens Kirkelund
Mona Schmidt
Monse Christiansen
Morten Bysted Christensen
Morten Jacobsen
Nanna Jørgensen
Nicklas Helms
Nicolai Hansen
Niels Chr. Nielsen
Niels Petersen
Niels Terp Petersen
Nils Andersen
Nis Høeg
Ole Andersen
Ole Eltved
Ole Svenningsen
Orla Jensen
Ove G. Andersen
Ove Hansen
Ove Meier
Paul Christensen
Per Andersen
Per Holm
Per Horup
Per Nørgård Madsen
Per Skårup
Per Toustrup
Pernille Rasmussen
Pernille Renkwitz
Peter Kaczmarek
Peter Olson
Peter Rebsdorf
Pia Schmidt
Pia Lenbroch
Poul Linnet
Poul Petersen
Rita Hansen
Ruth Fisker
Ruth Wollsen
Ryan Andersen
Sara Holm
Shari Simone Lyck
Sia Holm
Sisse Horup
Sofia Ngieng
Sofie Houlberg Bertelsen
Solvejg Svensson
Stefan Meier
Stinne Stokkebo
Susanne Eriksen
Susanne Palsow
Svend Nielsen
Svend Skov
Svend Wortmann
Tage Petersen
Tanja Frederiksen
Thomas Andresen
Thomas Christensen
Thomas Uhre
Thor Røper
Tina Ansager
Tommy Jensen
Tonni Termansen
Tove Johnsen
Tove Thomassen
Ulla Hansen
Ulla Skaarup
Unni Kaczmarek
Valentina Larsen
Vibeke Kempf
Viggo Hansen
Vivi Centio Rasmussen
Vlasta Brauner
Wilhelm Colmorn
Winnie Esbensen
Åge Lassen
Aage Lund
Aase Hasselmann
Aase Østergaard

Anna og Kirsten
Auroras Kanonlaug
Bassekoret
Birgitte Nissen
Borgmester Thomas Andresen
Carl & The Christmas 3
Dania Mania
Den Sønderjyske Garde
De 4 knejter fra Nr. Hostrup
Dukketeater ved Simon Carlsen
EB Musik
Fladhøj koret
Gospel Oaks
Grænseegn revyen
Historiefortæller Niels Chr. Nielsen
Historiefortæller Svend Nielsen
Hollydance
Høje Kolstrup Koret
Julekonen fra Grønland
Julemanden
JuleStreetJazz
Lucia ved Spiretoppens Børnehave
LuckyBoots
Martina Koch på Harmonika
Musikholdet fra værestedet i Aabenraa Kommune
Musikskolens sanghold Faktor 10
Nigel Ray Beck & Kasper Buch
NisseBlæseBanden
Oasekoret
Pelle BoyZ
Powehouse Gospel
Præst Tine Ansager
Randi og Bjarne
Randis Dans
Rosa Frydensbjerg fra X-factor
Rødekro Støvledansere
Sct. Jørgens Pigekor
Sct. Nikolais Kirkekor
Solstrålerne
Stjernetrioen
The Juice Dudes
Tinglev Brandværnsorkester
Tinglevkoret
Aabenrock
Aabenraa Brassband
Aabenraa Folkedansere
Aabenraa revyen
Aabenraa Seniordansere
Aabenraa Shantykor
Aabenraa Skoleorkester

0
kroner blev uddelt i 2016
0
trængende familier fik julehjælp i 2016

Julehjælp i tal fra 2008 til 2016:

2008: 160.000 kr.
2009: 179.800 kr.
2010: 443.000 kr.
2011: 520.000 kr.
2012: 441.400 kr.
2013: 556.000 kr.
2014: 494.000 kr.
2015: 566.000 kr.
2016: 645.000 kr.